KNX - rozmanitost funkcí
Škála funkcí systému KNX je opravdu široká. Umožňuje například řízení osvětlení a stínící techniky, individuální řízení teploty v místnostech, snímání fyzikálních veličin pomocí čidel, spínání zátěží, časový management, připojení běžných vypínačů nebo pohodlné ovládání pomocí tlačítkových panelů. Veškerá zařízení lze díky KNX ovládat také vzdáleně - pomocí PC, PDA nebo dotykové obrazovky.
Výhodou, které si na systému KNX nejvíce cení obyvatelé rodinných domů, je bezesporu komfort. Pokud chceme vytvořit příjemnou atmosféru při večerním posezení s přáteli, stačí stisknout jediné tlačítko na dálkovém ovládači. Jednou jedinou operací nastavíme optimální intenzitu osvětlení, zatáhneme žaluzie, určíme požadovanou teplotu v místnosti a zvolíme oblíbenou hudbu. Jednotlivé situace, tzv. „scény", lze přitom předem nadefinovat.
Systém KNX řídí osvětlení v celém domě. Postará se o ochranu proti nadměrnému slunečnímu svitu nebo bouřkám. Individuálně reguluje teplotu v jednotlivých místnostech, automaticky tlumí vytápění během noci a v případě, že jsou okna otevřená, ho zastaví úplně. Tímto způsobem je možné dosáhnout výrazně nižších nákladů na topení. Centrální vypínač u vstupních dveří, reprezentovaný například řadou Unica, umožňuje při odchodu z domu odpojit všechny vybrané zátěže. Při delší nepřítomnosti dokáže systém KNX spustit funkce, které vytváří dojem lidské přítomnosti v domě.
KNX ano, či ne?
A na závěr jedna důležitá informace pro investora při rozhodování, zda KNX ano, či ne. Podobných řídících systémů je pochopitelně na trhu více. Vždy se však jedná o systém jednoho výrobce. To pro investora a uživatele budovy znamená závislost na té které značce. Oproti tomu je KNX mezinárodní platforma, na které spolupracuje v současné době více než 200 výrobců. Jde o firmy, které vyrábějí nejen samotné aktivní prvky instalace, ale i domácí spotřebiče jako např. lednice. Jednotlivé výrobky tak mezi sebou umějí, a také musí umět komunikovat a to právě díky systému KNX. Pro uživatele to je jasná zpráva, že na vývoji nových prvků pracuje několik stovek vývojářů, tzn. systém se stále přizpůsobuje životnímu trendu. Budova tak nestojí a nepadá na jednom jediném výrobci a na jeho úspěchu, či neúspěchu na trhu plném konkurence. To je jistě hodně silný argument v době, kterou ekonomové označují jako turbulentní.